Gerçek Memleket Gazetesi
Gerçek Memleket Gazetesi

KIRŞEHİR’DE DEPREM GERÇEĞİ

    Kırşehir tarihte kurulduğu dönemden itibaren Suşehri, Gülşehri ve Kırşehir  adını almış bir ilimiz. Orta Anadolunun tam ortasında yer alan şehrimiz ilk zamanlarda bataklığın olduğu bir merkez in çevresindeki yerleşim alanlarının olduğu bir yer olarak bilinmektedir. 1944 yılında, 18 ay süreyle Kırşehir’de “zorunlu ikamet”e (enterne) mecbur edilen Prof. Fritz Baade iktisat profesörü olmasına rağmen […]

03 Ekim 2019 - 10:59 'de eklendi ve 509 kez görüntülendi. A+A-

KIRŞEHİR’DE DEPREM GERÇEĞİ

 

 

Kırşehir tarihte kurulduğu dönemden itibaren Suşehri, Gülşehri ve Kırşehir  adını almış bir ilimiz. Orta Anadolunun tam ortasında yer alan şehrimiz ilk zamanlarda bataklığın olduğu bir merkez in çevresindeki yerleşim alanlarının olduğu bir yer olarak bilinmektedir.

1944 yılında, 18 ay süreyle Kırşehir’de “zorunlu ikamet”e (enterne) mecbur edilen Prof. Fritz Baade iktisat profesörü olmasına rağmen o yıllarda yer altı suları ve yer altı madenlerimizle ile ilgilenmeye başlar. Ve İlimize Terme’de  jeotermal sıcak suyun bulunmasını sağlar. İlimiz sınırları içinde ise onx madeninin ortaya çıkartılmasında büyük emek harcar.

Baade, Kırşehir’in jeopolitikgeçmişi ve gelecekte neler yaşanabileceği konusunda fikirlerini söylerken, Kırşehir’in  geleceğinin Kervansaray etekleri olduğunu belirterek olası bir depremde en sağlıklı yerlerin sert kayalıkların olduğu yerlerde yerleşim alanlarının olması gerekliliğini belirtir.

Prof. Bade’nin  bu tezini güçlendiren faktörün şehir merkezinin bir deniz üzerinde bulunduğunu söylemesidir.

Tarihten bu yana oluşan değişimlerin ardından gerek iklimlerin değişmesi ve gerekse yer altı suların çekilmesiyle değişen yer altı hareketlilik riskleride azalmaya başlar ve ilimiz 2. Deprem kuşağında kalır.

Ancak, 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştı. 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe  giren risk haritasında ilimiz Yeni deprem haritası ile  daha düşük riskli deprem alanına dahil edildi. Artık Riski belirtmek için kullanılan 1., 2. derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yönteminin esas alındı.

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığınca ülke genelinde yürütülmekte olan ”Ulusal Sismolojik Ağın Geliştirilmesi” (USAG) projesi kapsamında, meydana gelen depremlerin sismik verilerinin bir merkezde toplanması ve değerlendirilmesi amacıyla deprem istasyonları kurulum  çalışmaları kapsamda İlimiz Mucur İlçesi Kızıldağ Yeniyapan Köyüne ve Akpınar Boyalık Köyüne Deprem Gözlem İstasyonu kuruldu, Deprem Gözlem İstasyonlarının, yer hareketleri etki düzeyi belirleme çalışmalarında, deprem raporlarında, tehlike ve risk azaltma çalışmalarında ve haritalandırma faaliyetlerinde veri tabanı oluşturmaya katkı sunmaktadır.

Erzincan, Tokat, Sakarya sınırlarını kapsayan ve büyük İstanbul depremi beklentisinin olduğu fay hattından uzak olan ilimiz’de olası büyük bir felaketin yaşanacağı riskli iller içinde bulunmuyor.

AFAD İl  Müdürlüğü hasar yapıcı bir deprem sonrası artçı deprem çalışmalarıyla ilimizin sismik hareketliliğini yakından takip etmek gibi birçok konuda  tedbirlerini almış durumda görülüyor.

İlimizde yeni kurulan deprem gözlem istasyonları ile birlikte 6 deprem gözlem istasyonu bulunduğunu belirten yetkililer ise,  bunların Kırşehir Merkez, Kırşehir Sıdıklı Köyü, Kaman Merkez, Çiçekdağı Çepni Köyü, Mucur Kızıldağ Yeniyapan Köyü ve Akpınar Boyalık Köyü, bu deprem gözlem istasyonları ile Kırşehir’in yer hareketlerinin 7/24 izlendiğini söylediler.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Yaya Geçidi Nöbeti”  Yapıldı “Yaya Geçidi Nöbeti” Yapıldı

    Kırşehir tarihte kurulduğu dönemden itibaren Suşehri, Gülşehri ve Kırşehir  adını almış bir ilimiz. Orta Anadolunun tam o...

ÜNLÜLER DOWN SENDROMLULAR YARARINA KEK YAPTI ÜNLÜLER DOWN SENDROMLULAR YARARINA KEK Y...

Yapılan pasta, börek ve kekler, antrenmandan sipariş veren Fenerbahçeli futbolculara gönderildi - Magazin - Habertürk Galeri...

LİNDSAY LOHAN’IN PARMAĞI KOPTU LİNDSAY LOHAN’IN PARMAĞI KOPTU

Bir süre önce Türkiye'ye gelen ünlü oyuncu Lindsay Lohan çıktığı tekne gezintisinde neredeyse bir parmağını kaybediyordu....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Fener’den Vali Buhara’ya Ziyaret Fener’den Vali Buha...

Kırşehir’de Jeotermal Turizmin öncüsü Otel Terme’nin işletme...

HDP’li Tuğluk’a CHP özgürlük istedi HDP’li Tuğluk’...

HP’li Yıldırım Kaya, Kocaeli’nin Kandıra ilçesin...

Şehrin Mülki Amiri Kim? Şehrin Mülki Amiri Kim?

Yıllardır bir türlü adını koyamadığımız yıkılan valilik bina...

Türkiye genelinde büyük ilgi gören İYİ Parti’ye katılımların...

Başta işçi, memur ve emekliler olmak üzere milyonlarca kişiy...

Yargıtay’ın partilerin üye sayılarına için açıkladığı son ra...

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahame...

“10 MİLYON ENSAR MUHACİR Mİ OLUR ARKADAŞLAR?” “10 MİLYON ENSAR MUHACİR ...

. Zafer Partisi Kırşehir İl Başkanlığı basın mensuplarıyla k...

“

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın ‘Türk mi...

Mevsim sonbahar. Çiftçi için hasat mevsimi, harman zamanı. Y...

KAMAN HABERLERİ