Gerçek Memleket Gazetesi

GÜVENİLİR OLMAK MI YOKSA LİYAKATLİ OLMAK MI? Recep Muhlis GÜR’ün “Liderin Kitabı” okunmaya değer bir eserdir.Tarihten örnekle akıcı bir üsluba sahiptir. Bu kitaptaki tespitlerden birisini köşeme taşımak istedim. Soru ilgi çekici. İnsanın güvenilir olanını mı seçmeliyiz? Yoksa Liyakatli olanını mı? “ Bir insan düşünelim güvenilir ancak beceriksiz, bir diğeri ise becerikli fakat güvenilir değil. İdare […]

Bu Haber 03 Ekim 2021 - 11:54 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

GÜVENİLİR OLMAK MI YOKSA LİYAKATLİ OLMAK MI?
Recep Muhlis GÜR’ün “Liderin Kitabı” okunmaya değer bir eserdir.Tarihten örnekle akıcı bir üsluba sahiptir. Bu kitaptaki tespitlerden birisini köşeme taşımak istedim.
Soru ilgi çekici. İnsanın güvenilir olanını mı seçmeliyiz? Yoksa Liyakatli olanını mı?
“ Bir insan düşünelim güvenilir ancak beceriksiz, bir diğeri ise becerikli fakat güvenilir değil. İdare için hangisini tercih etmeliyiz?
Bir insan güvenilir olsa da becerikli değilse işlerin içinden çıkamayacağı ve eline yüzüne bulaştıracağı bir gerçektir. O halde beceriksiz insan güvenilir olsa da işimize yaramayacaktır.
Buna karşın bir insan becerikli olsa da güvenilir değilse , güvenilmez tutum ve davranışları ile bizi daima zor duruma sokacağı için bunu da tercih etmek yanlış olacaktır.
O halde ikisinden birini tercih etmek zorunda kalırsak ne yapmalıyız?
Bu konu emrimizde çalıştırmayı düşündüğümüz kişi ile başka bir yere tayin etmeyi düşündüğümüz kişi durumuna göre farklı değerlendirilir. Eğer görev vereceğimiz emrimizde çalıştıracağımız biri olacaksa bu durumda liyakatli fakat güvenilir olmayanı tercih etmek zorunda kalırız.Zira güvenilir olmayan bu adamın liyakatinden istifade edip güven vermeyen haince tutum ve davranışlarına karşı dikkatli olmak ve kontrol altında tutarak idare etmekten başka çare yoktur.
Aksine görev vermek istediğimizi uzak bir yere tayin edeceksek bu durumda da güvenilir fakat liyakatsiz olanı tercih etmeliyiz.Zira merkezden uzakta görev yapanın güven vermeyen başına buyruk hareketleri ihanete varan noktalara ulaşırsa ileride başa bela olabilir.Böyle birinin beceriksizliğini önlemek ve işlerin daha düzenli yürütülmesini sağlamak içinse,düşük kıdemli olmaları yahut farklı kariyere sahip olmaları sebebiyle onun altında çalışanları daha kabiliyetli ve liyakatli olanlardan seçerek durumu idare etmek en çıkar yoldur.”

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Gerçek Memleket Gazetesi
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal